Průvodce pro výběr nejlepší WordPress šablony v roce 2024

Výběr správné WordPress šablony (šablona je na internetu často označována také jako Theme, Téma nebo Motiv) je zásadním krokem pro každého, kdo chce vytvořit webovou stránku, která je nejen vizuálně poutavá, ale také funkční a uživatelsky přívětivá. V dnešní době, kdy je k dispozici obrovské množství šablon, může být rozhodování docela náročné. A tak vám přichází na pomoc tento průvodce, který poskytuje všechny potřebné informace, abyste se jejich prostřednictvím dostali k šabloně na míru šité vašim potřebám.

Mezi základní kritéria výběru patří design, responzivita, kompatibilita s pluginy, rychlost načítání, pravidelné aktualizace, a stejně tak podpora ze strany vývojářů. ThemeForest (resp. Envato Market) je jedním z nejpopulárnějších tržišť, kde můžete najít široké spektrum placených šablon pro různé účely a obory. Na internetu samozřejmě najdete nepřeberné množství WordPress šablon zdarma. V každém případě, placené šablony obvykle nabízejí více funkcí a lepší podporu. Oproti tomu, bezplatné šablony mohou být limitované ve funkčnosti, designu a dalších věcech.

WordPress šablony (obrázek článku)

Úvod do světa WordPress šablon

WordPress nabízí širokou škálu šablon zdarma, které můžete využít pro různé typy webových stránek, od blogů, přes firemní webovky, až po e-shopy. S více než 12 tisíci šablon zdarma (a s nemenším objemem prémiových šablon) pro redakční systém WordPress může být vybírání té správné vcelku výzva a může tak trochu připomínat hledání jehly v kupce sena. Toho jsem si dobře vědom, a tak jsem pro vás vytipoval 8 nejlepších WordPress šablon, se kterými mám osobní zkušenosti a na následujících řádcích vystihnu jejich nejdůležitější přednosti. Takřka s jistotou můžeme říct, že bez ohledu na váš projekt, můžete v tomto seznamu najít šablonu, která bude vyhovovat vašim potřebám a preferencím.

Jak vybrat tu nejlepší WordPress šablonu pro váš projekt

Při tvorbě webových stránek pomocí WordPress je výběr té správné šablony jedním z nejdůležitějších kroků. Profesionální šablony pro WordPress mohou vašemu projektu dodat nejen potřebný vizuální nádech, ale také zajistit funkčnost a uživatelskou přívětivost. Níže uvádím seznam faktorů, na které byste měli při výběru nejlepší šablony pro WordPress dbát:

 • Responzivní design: V dnešní době, kdy přístup na internet probíhá převážně přes mobilní zařízení, je nezbytné, aby byly jednotlivé šablony plně kompatibilní s různými typy zařízení. Responzivních šablon je na trhu mnoho, ale je důležité si ověřit, jak šablona vypadá na různých zařízeních (čili především mobil, tablet, počítač).
 • Možnosti přizpůsobení: Každý projekt je jedinečný a vyžaduje různé úpravy. Je proto důležité najít takovou šablonu, která nabízí široké možnosti přizpůsobení, aby vaše stránky mohly odrážet specifický charakter vašeho podnikání nebo osobní značky.
 • Pravidelné aktualizace a bezpečnost: Profesionálních WordPress šablon existuje mnoho, ale je důležité zvolit takovou, která je pravidelně aktualizována a jejíž autor se věnuje i aspektům WordPress bezpečnosti. Pravidelné aktualizace WordPress šablony odstraňují chyby, které by mohli hackeři zneužít.
 • Kompatibilita s pluginy: Vaše webové stránky budou pravděpodobně potřebovat různé pluginy pro rozšíření funkcí. Zkontrolujte, zda jsou šablony pro WordPress, které vybíráte, kompatibilní s vámi využívanými pluginy.
 • Optimalizace pro vyhledávače (SEO): Pro lepší umisťování ve vyhledávačích je klíčové, aby byla šablona připravena pro optimalizaci pro vyhledávače a šla jí maximálně vstříc. To znamená, že by měla být strukturována tak, aby byla pro vyhledávače přívětivá.
 • Podpora a dokumentace: Vybrat nejlepší šablonu znamená také najít takovou, která má kvalitní dokumentaci a podporu. V případě potíží nebo dotazů je dobré vědět, že máte kde hledat pomoc.
 • Design a celková estetika: Ačkoliv to nemusí být první na seznamu technických požadavků, vzhled šablony je pro návštěvníky vašich webových stránek zásadní. Profesionální šablony pro WordPress by měly nabízet čistý a moderní design, který bude odpovídat vaší značce a cílové skupině.
 • Rychlost načítání: Stránky by měly být nejen hezké na pohled, ale také rychlé. Pomalé načítání může odradit návštěvníky a negativně ovlivnit SEO. Proto je rychlost načítání šablony (resp. stránek) jedním z klíčových faktorů.
 • Cena: Rozhodnutí mezi bezplatnými šablonami a těmi placenými závisí na rozpočtu a požadavcích vašeho projektu. Bezplatné šablony mohou být lákavé, ale často nabízejí méně funkcí a podpory. Na druhou stranu, je spousta lidí, kterým takové šablony postačí.
 • Recenze a hodnocení: Před finálním rozhodnutím si přečtěte recenze a hodnocení od ostatních uživatelů. To vám může poskytnout cenné informace o kvalitě šablony a zkušenostech jiných lidí.

Nakonec mohu doporučit, abyste si prošli knihovnu WordPress.org, která je skvělým zdrojem, kde můžete najít širokou škálu bezplatných i placených šablon. Při výběru nezapomeňte na vše výše zmiňované.

Význam responzivity ve WordPress šablonách

V dnešním online světě orientovaném na mobilní zařízení (tzv. „mobile-first“) je nezbytné, aby byly vaše webové stránky responzivní. Jak už bylo výše zmíněno, responzivní WordPress šablona zajistí, že web je funkční na všech zařízeních, od desktopů až po mobilní telefony, aniž byste si dělali starosti s tím, že na mobilu bude web nepoužitelný. Můžete sice narazit na některé šablony, které responzivitu nemají, ale to je v současné době spíše vzácnost. Daleko obvyklejší je, že narazíte na většinu šablon se skvělou responzivitou, kterou můžete směle zobrazit na všech zařízeních.

Přehled mnou doporučených šablon pro WordPress

Při hledání ideální šablony pro vaši webovou stránku můžete zvážit několik mnou doporučených šablon, které se mi osobně osvědčily pro různé typy projektů. Ať už hledáte šablonu pro blog, e-shop, firemní web, portfolio či cokoli jiného, určitě si vyberete…

Šablona Astra (logo)

1) Astra: Rychlá, univerzální a vysoce přizpůsobitelná šablona pro WordPress

Astra je jedna z nejpopulárnějších a nejuniverzálnějších šablon pro WordPress. Výhodou šablony Astra je to, že vyniká svou rychlostí načítání, vysokou mírou přizpůsobitelnosti a kompatibilitou s většinou page builderů, jako jsou Elementor, Beaver Builder nebo Gutenberg. Astra je vhodná pro širokou škálu webových projektů, od osobních blogů až po firemní weby a e-shopy. Nabízí velký výběr předpřipravených layoutů, které lze snadno upravit pomocí tzv. Customizeru (nástroje pro přizpůsobení). Astra je také plně responzivní a optimalizovaná pro mobilní zařízení.

Šablona Spectra (logo)

2) Spectra One: Moderní a flexibilní šablona s pokročilými funkcemi 

Spectra One je moderní a flexibilní šablona pro WordPress, která nabízí pokročilé funkce a možnosti přizpůsobení. Vyniká svým čistým a minimalistickým designem, který je vhodný pro různé typy webů. Spectra One je postavena na jádru Gutenberg editoru (výchozí editor ve WordPressu) a nabízí sadu vlastních bloků a widgetů pro snadnější tvorbu obsahu. Osobně ji používám ve vlastních i některých klientských projektech.

Šablona DIVI (logo)

3) DIVI: Všestranná šablona s vlastním page builderem

DIVI je prémiová šablona pro WordPress od společnosti Elegant Themes. Vyniká svým vlastním drag-and-drop page builderem, který umožňuje snadnou tvorbu a úpravu vzhledu webu bez nutnosti kódování. DIVI nabízí velký výběr přizpůsobitelných modulů a prvků, které lze kombinovat pro vytvoření jedinečných rozložení (layoutů). Šablona také nabízí pokročilé možnosti typografie, animací a efektů. DIVI osobně používám pro některé klientské projekty.

Šablona Brizy (logo)

4) Brizy: Intuitivní a uživatelsky přívětivý page builder

Brizy je moderní page builder plugin pro WordPress, který se zaměřuje na jednoduchost a intuitivní ovládání. Vyniká svým čistým a přehledným rozhraním, které umožňuje rychlou a snadnou tvorbu webových stránek. Brizy nabízí širokou škálu přizpůsobitelných bloků a šablon pro různé účely, jako jsou např. záhlaví, patičky, kontaktní formuláře nebo galerie. Plugin je také kompatibilní s většinou šablon pro WordPress. Brizy rovněž osobně používám pro různé projekty.

Šablona Neve (logo)

5) Neve: Rychlá a flexibilní šablona optimalizovaná pro výkon 

Neve je rychlá a flexibilní šablona pro WordPress, která klade důraz na výkon a optimalizaci. Vyniká svou jednoduchostí, čistým kódem a rychlostí načítání. Neve je navíc plně kompatibilní s Gutenberg editorem a nabízí sadu vlastních bloků pro snadnou tvorbu obsahu. Šablona je také responzivní a nabízí možnosti pro přizpůsobení vzhledu pro mobilní zařízení.

Šablona GeneratePress (logo)

6) GeneratePress: Jednoduchá a vysokorychlostní šablona 

GeneratePress je jednoduchá a vysokorychlostní šablona pro WordPress, která se zaměřuje na rychlost a výkon. Vyniká svým minimalistickým designem a optimalizovaným kódem. GeneratePress je plně kompatibilní s Gutenberg editorem a nabízí možnosti pro snadné přizpůsobení vzhledu webu pomocí tzv. Customizeru (nástroje pro přizpůsobení). Šablona je také responzivní a nabízí možnosti pro úpravu mobilního vzhledu.

Šablona Kadence (logo)

7) Kadence: Univerzální a flexibilní šablona s pokročilými funkcemi

Kadence je univerzální a flexibilní šablona pro WordPress, která nabízí pokročilé funkce a možnosti přizpůsobení. Vyniká svou kompatibilitou s většinou page builderů a e-commerce pluginů, jako je WooCommerce. Kadence nabízí velký výběr předpřipravených rozložení a šablon pro různé typy webů, které lze snadno přizpůsobovat. Šablona také nabízí pokročilé možnosti typografie, barevných schémat a efektů.

Šablona Blocksy (logo)

8) Blocksy: Moderní a výkonná šablona postavená na Gutenberg editoru 

Blocksy je moderní a výkonná šablona pro WordPress, která je postavená na jádru Gutenberg editoru. Vyniká svou rychlostí, jednoduchostí a flexibilitou. Blocksy nabízí sadu vlastních bloků a widgetů, které lze kombinovat pro vytvoření jedinečných rozložení. Šablona je také plně responzivní a nabízí pokročilé možnosti pro přizpůsobení vzhledu pro mobilní zařízení. Blocksy je vhodná pro širokou škálu webových projektů, od blogů až po firemní weby a e-shopy.

Proč byste měli zvážit placené WordPress šablony?

V této kapitole se pokusím vysvětlit, proč byste se při výběru vhodných šablon neměli zaměřit jenom na ty, které jsou pro WordPress zdarma ke stažení a nemusíte za ně zpravidla vůbec nic platit. Pátrat se rozhodně vyplatí také mezi WordPress šablonami, které jsou placené, a zpravidla s tím souvisí benefity, které šablony zcela zdarma (free) málokdy poskytují. I když bezplatné šablony mohou být lákavé, prémiové šablony oproti nim přinášejí často řadu výhod, které mohou být pro váš web užitečné. Níže uvádím různé výhody, nad kterými stojí za to zapřemýšlet.

 • Placené šablony obvykle nabízejí kvalitnější design a propracovanější funkce ve srovnání s těmi bezplatnými. Jsou vytvářeny profesionálními designéry a vývojáři, kteří kladou důraz na estetiku, uživatelskou přívětivost a optimalizaci pro vyhledávače. S prémiovou šablonou získáte velmi často vzhled webu, který vypadá moderně, působí profesionálně a dokáže zaujmout vaše návštěvníky.
 • Dalším důvodem pro volbu placené šablony jsou pokročilé možnosti přizpůsobení. Prémiové šablony obvykle nabízejí více možností nastavení, widgetů a integrací, které vám umožní přizpůsobit web vašim specifickým a velmi konkrétním potřebám. Ať už potřebujete upravit barevné schéma, přidat vlastní fonty nebo integrovat sociální sítě, placené šablony vám k tomu poskytnou potřebné nástroje.
 • Placené šablony také často přicházejí s lepší podporou a aktualizacemi. Vývojáři prémiových šablon obvykle nabízejí spolehlivou a nápomocnou podporu v případě dotazů nebo vzniklých problémů. Pravidelné aktualizace zajišťují, že vaše šablona zůstane kompatibilní s nejnovějšími verzemi WordPressu a jeho pluginů, a také řeší případné bezpečnostní zranitelnosti.
 • V neposlední řadě prémiové šablony často přinášejí lepší výkon a optimalizaci pro vyhledávače. Jsou vytvářeny s ohledem na rychlost načítání a SEO, což může pomoci zlepšit pozice vašeho webu ve vyhledávačích a zajistit lepší uživatelský zážitek pro vaše návštěvníky.
 • I když prémiové WordPress šablony vyžadují počáteční investici, jejich cena je ve srovnání s vývojem šablony na míru stále velmi přijatelná. Kvalitní placená šablona vám může ušetřit čas, úsilí a prostředky při tvorbě profesionálního a funkčního webu.

Zvažte tedy investici do prémiové WordPress šablony a posuňte svůj web na vyšší úroveň. S kvalitnějším designem, pokročilými funkcemi a lepší podporou můžete vytvořit web, který zaujme vaše návštěvníky a pomůže vám dosáhnout vašich online cílů.

Závěrečné shrnutí tématu jak vybrat správnou šablonu pro WordPress

Výběr správné WordPress šablony je klíčovým krokem při tvorbě vašeho webu. Zde je shrnutí nejdůležitějších bodů, které byste měli brát na vědomí:

 1. Určete účel a cíle vašeho WordPress webu. Zamyslete se nad tím, čeho chcete svým webem dosáhnout a jaké funkce budete potřebovat. Dle toho pak vybírejte vhodnou šablonu.
 2. Zvolte si mezi bezplatnými a placenými WordPress šablonami. Bezplatné šablony jsou skvělé, pokud máte omezený rozpočet, ale profesionální šablony nabízejí více funkcí, lepší podporu a unikátní design.
 3. Ověřte si, zda je WordPress šablona responzivní a dobře funguje na různých zařízeních. V dnešní době je nezbytné, aby váš web vypadal skvěle na mobilech, tabletech i počítačích.
 4. Prozkoumejte možnosti přizpůsobení šablony. Zjistěte, jak snadno můžete upravovat barvy, fonty, rozložení a další prvky, abyste mohli přizpůsobit šablonu vašim potřebám.
 5. Vyzkoušejte si demo verzi šablony, abyste získali představu o jejím vzhledu a funkcích. Mnoho WordPress šablon nabízí ukázkové demo stránky, které vám pomohou vizualizovat, jak by váš web mohl vypadat.
 6. Zkontrolujte kompatibilitu šablony s populárními WordPress pluginy. Ujistěte se, že šablona bezproblémově funguje s pluginy, které plánujete používat.
 7. Zvažte rychlost načítání a optimalizaci šablony. Rychlost webu je důležitá pro uživatelský zážitek i SEO, takže vyberte šablonu, která je optimalizovaná pro výkon.
 8. Ověřte si kvalitu podpory a dokumentace šablony. Dobrá podpora a dokumentace vám mohou ušetřit čas a frustraci, když budete potřebovat pomoc s nastavením nebo přizpůsobením šablony.
 9. Využijte možnosti přizpůsobení šablony a upravte prvky jako logo, barvy, fonty a rozložení tak, aby odpovídaly vaší značce a preferencím.
 10. Otestujte svůj web na různých zařízeních a prohlížečích, abyste se ujistili, že vše funguje správně a vypadá skvěle pro všechny uživatele.

Výběr správné WordPress šablony a její přizpůsobení vašim potřebám může být časově náročné, ale s trpělivostí a pečlivým plánováním můžete i zdarma vytvořit krásný a funkční web, který zaujme vaše návštěvníky a pomůže vám dosáhnout vašich online cílů.

Často kladené otázky ohledně WordPress šablon

Jak najdu nejlepší WordPress šablonu pro své potřeby?

Pro vyhledání nejlepší wordpress šablony můžete prozkoumat různé zdroje, jako je knihovna šablon na WordPress.org, kde lze skrze panel vyhledávání najít spoustu placených šablon i těch zdarma, anebo můžete prozkoumat prémiové šablony od renomovaných vývojářů.

Jaké jsou výhody používání OceanWp šablony?

OceanWP je populární WordPress šablona známá pro svou responzivitu, široké možnosti nastavení a kompatibilitu s pluginem Elementor.

Kde najdu šablony zdarma pro WordPress?

Šablony zdarma pro WordPress můžete najít na oficiálním webu WordPress.org nebo na různých stránkách specializovaných na bezplatné WordPress šablony.

Co je to Elementor a jak mi může pomoci s úpravami WordPress šablony?

Elementor je plugin pro tvorbu stránek pro WordPress, který vám umožní snadno vytvářet vlastní rozložení stránek pomocí drag-and-drop funkcionality.

Jaké jsou klíčové prvky prémiových WordPress šablon?

Prémiové WordPress šablony často nabízejí pokročilé možnosti nastavení, profesionální design, podporu od vývojářů, vlastní logo apod.

Můžu kombinovat různé šablony a pluginy při tvorbě WordPress webové stránky?

Ano, kombinování různých šablon a pluginů je běžnou praxí při tvorbě WordPress stránek, což vám umožňuje vytvořit unikátní design a funkcionality.

Které šablony jsou ideální pro fotografy a tvůrce obsahu ve WordPressu?

Pro fotografy a tvůrce obsahu jsou vhodné šablony s důrazem na vizuální obsah, responzivní design a integraci s pluginy pro galerie nebo prezentaci fotografií.

Publikováno: 9. 5. 2024, naposledy aktualizováno: 15. 5. 2024